SELAMAT DATANG PADA BLOG SAYA

Isnin, 5 November 2012

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

TAHUN
MASA
MATA PELAJARAN
AKTIVITI
CATATAN
2Kuning
10:00 – 11.00a.m.
DST –Elemen DST

Tema :Sains Hayat
Tajuk  :Memahami pergerakan haiwan

Standard Pembelajaran           :
2.4.2 Menjalankan simulasi cara haiwaan  
           bergerak sperti ikan berenang,
           burung terbang,   katak
           melompat, lembu berjalan,    
           kura-kura merangkak, ular
           menjalar, siput
           babi mengesot, semut
           merayap,dan  kuda berlari.
2.4.3 Menyatakan kepentingan
           pergerakan kepada haiwan.
2.4.4 Menjelaskan pemerhatian
          melalui lakaran TMK, penulisan
          atau lisan

Pada akhir pembelarajan :
                                   
1.      Murid dapat melakukan simulasi beberapa cara pergerakan haiwan.
2.      Murid dapat menyatakan kepentingan pergerakan kepada haiwan.
3.       Murid dapat menjelaskan pemerhatian melalui penulisan.

Elemen Merentas
Kurikulum (EMK):                    1) Kreativiti              
 2) Nilai Murni

Bahan Bantu Mengajar            :
1) komputer
2) video
3)Lembaran Kerja



IMPAK
1. 20/21 bilangan murid dapat menjalankan simulasi cara haiwan bergerak .


REFLEKSI
Objektif  telah dicapai dan pembelanjaran diteruskan dengan kemahiran yang seterusnya.

Set Induksi



















Aktiviti P&P
1.      Guru meminta seorang murid berdiri dihadapan kelas.
2.      Murid  diminta berdiri sementara dan disuruh balik ke tempat duduknya.
3.      Guru mengajukan soalan kepada murid tersebut
( soalan – bagaimana kamu pergi ke hadapan kelas?
Jawapan: saya berjalan)
4.      Guru menyoal kepada murid tentang cara pergerakan haiwan.
5.      Guru akan menerangkan bahawa berjalan merupakan salah satu cara pergerakan haiwan.                      



Langkah
1.      Guru menayangkan video.
2.      Guru bertanya soalan berdasarkan  video.

(soalan: -Kenapakan harimau 
               bintang mengejar rusa?)
              Jawapan:bagi mendapatkan  
              makanan.
3.      Murid dibahagikan kepada dua kumpulan.Kumpulan pertama  melakukan pergerakan simulasi haiwan.Kumpulan kedua meneka pergerakan tersebut.
4.      Guru mengajukan soalan iaitu mengapakah haiwan perlu bergerak?
5.      Murid akan menyatakan kepentingan pergerakan kepada haiwan.
6.      Guru menerapkan nilai murni
Kerjasama, berfikiran rasional,tolong menolong.
7.      Guru mengedarkan set latihan.



Penutup
1.      Guru merumuskan bahawa pergerakan merupakan asas utama kepada haiwan bagi mendapatkan makanan,bergerak dari satu tempat ke tempat lain.







 











Tiada ulasan:

Catat Ulasan